• Banner podstrona

 

W wielu dziedzinach biologii, medycyny czy weterynarii istnieje potrzeba dostrzeżenia w całych obiektach lub ich częściach szczegółów słabo zauważalnych lub zgoła niewidocznych gołym okiem, przy jednoczesnej możliwości manipulacji obiektem. Idealnym rozwiązaniem w takich wypadkach jest mikroskop stereoskopowy.

Stereomikroskop to dwa mikroskopy połączone równolegle lub pod ściśle określonym kątem. Do każdego oka obserwatora przechodzi z okularu nieco inny obraz. Różnice między obrazami są wykorzystywane przez mózg jako dodatkowe informacje o obiekcie, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie przez mózg obrazu trójwymiarowego.

Z przyjemnością prezentujemy Państwu artykuł, który ukazał się w numerze 2/2015 Przeglądu Hodowlanego, dwumiesięcznika Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego:

Celem publikacji jest dostarczenie osobom pracującym z mikroskopami podstawowych informacji z teorii mikroskopii, które umożliwią zrozumienie stosowanych technik mikroskopowych. Te informacje nie tylko poszerzą wiedzę osób zainteresowanych mikroskopią, ale również pomogą im wybrać mikroskop o właściwych parametrach dla danej aplikacji.

Historia mikroskopii

„Choć litery są małe i niewyraźne, przez szklaną kulę wypełnioną wodą widać je powiększonymi i wyraźnymi” – pisał na początku naszej ery Seneka Młodszy w Questiones naturales. W tym okresie Rzymianie na tyle opanowali technologię produkcji szkła, że mogli ten materiał swobodnie kształtować.