• Banner podstrona

DNA Mass Spectrometry Roadshow

Od 19 do 23 września 2016 odbyła się seria wykładów na Litwie, Łotwie oraz Estonii zorganizowana przez firmę KAWA.SKA pod patronatem AGENA BIOSCIENCE zatytułowana: DNA Mass Spectrometry Roadshow: "Effective Genomics: Using mass spectrometry technology in modern science and diagnostics”. Seminaria odbyły się w Wilnie na Wydziale Medycyny w Centrum Genetyki Medycznej Człowieka; w Kownie na Wydziale Farmacji Litewskiego Uniwersytetu Medycznego; w Daugavpils w Instytucie Biotechnologii i Technologii  Uniwersytetu Daugavpils; w Rydze na Wydziale Biologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Ryskiego oraz w Tartu w Estońskim Bio-centrum. Wykłady i pasjonujące dyskusje dały szanse wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami i diagnostami z wielu różnych dyscyplin badawczych.

Wykładowcami podczas niniejszego wydarzenia byli:

Dr Piotr Grochowski: "Effective Genomics: Using mass spectrometry technology in modern science and diagnostics"; “The future of nucleic acids diagnostics”

Spektrometria mas dedykowana do analizy kwasów nukleinowych daje niesamowite możliwości w analizach takich zagadnień jak: genotypowanie polimorfizmów pojedyńczych nukleotydów, profilowanie mutacji somatycznych, ilościowa analiza metylacji oraz analizy ekspresji genów. Niezwykła czułość tej metody MALDI-TOF pozwala na detekcję mutacji charakteryzujących się bardzo niską częstością występowania w badanej populacji. Technika ta dopuszcza korzystanie z każdego typu próbek dostępnych dla badaczy i diagnostów. Mogą to być tkanki utrwalone w formalinie i zatopione w parafinie, świeże tkanki pochodzące z biopsji stałych oraz tzw. „biopsje płynne” czyli koliste, krążące w krwi i moczu DNA nadające się świetnie to spersonalizowanej diagnostyki nieinwazyjnej. Dodatkowa możliwość zaprojektowania reakcji typu multipleks wpływa na obniżenie kosztów analizy.

Prof. Tadeusz Malewski "From SNP to function and from function to treatment"

Wyspecjalizowane odczynniki używane podczas reakcji iPLEX w detekcji SNP pozwalają na jednoczesną analizę do 40 polimorfizmów w jednym dołku reakcyjnym. Jak jednak wykorzystać te doskonałe wyniki w praktyce? Po zdefiniowaniu konkretnych zmian w genomie należy odnaleźć ich funkcję, a następnie zastosować uzyskane informacje w leczeniu pacjentów. W tzw. genomice spersonalizowanej musimy nauczyć się również sprawnie korzystać z narzędzi bioinformatycznych niezbędnych w analizach in silico.

W imieniu komitetu organizacyjnego wydarzenia pragniemy podziękować Wszystkim Osobom, które pomogły zorganizować wykłady i spotkania składające się na tegoroczny „DNA Mass Spectrometry Roadshow”.

 

baltica2016 2 baltica2016 3
baltica2016 4 baltica2016 5